Старосамбірська центральна районна лікарня

КНП Старосамбірської районної ради

Дифтерія: в чому небезпека і як захистити себе.

Дифтерія: в чому небезпека і як захистити себе?

      Цього року в Україні було зафіксовано 20 випадків дифтерії, з них -18 у жовтні місяці, 5- хворих з діагнозом «дифтерія» зареєстровано в Закарпатській області, 2 випадки в Києві та 1 випадок в Тернопільській області. Ще 10 осіб в Закарпатській області є носіями інфекції.

     В Україні вкрай низький рівень вакцинації від дифтерії та правця. За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, вакциновані менше 70% дітей, а рівень охоплення щепленнями серед дорослих - ще нижчий.

    При низьких рівнях охоплення щепленнями проти дифтерії з’являється ризик виникнення великої кількості випадків цієї інфекції. Щоб захистити себе та своїх дітей, українцям слід негайно перевірити наявність у себе необхідної кількості щеплень і отримати щеплення, яке проводять комплексною вакциною від дифтерії та правця. За даними Федерального агентства міністерства охорони здоров'я США (CDC), вакцинація на 99% запобігає захворюванню. 

            Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів. Збудник дифтерії передається повітряно-крапельним шляхом або через предмети побуту, якими користувався хворий або носій Corynebacterium diphtheriae,яка виділяє токсин. Токсин блокує синтез білка, в результаті чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни, інколи несумісні з життям. Інкубаційний період хвороби 3-10 днів.

Симптомами хвороби є:

- біль у горлі;

- підвищена температура;

- наліт на мигдалинах сірого кольору;

- осиплість голосу;

- ускладнене дихання та ковтання;

- висока температура;

- набряк слизової оболонки носоглотки;

- збільшення лімфатичних вузлів.

Ускладнення від дифтерії можуть включати:

- блокування дихальних шляхів

- інфекційно-токсичний шок

- пошкодження серцевого м’яза(міокардит)

- ураження нервової системи

- легеневу інфекцію(дихальну недостатність або пневмонію)

    Важливо своєчасно діагностувати хворобу. Адже за своїми клінічними проявами вона схожа на ангіну та інфекційний мононуклеоз. Якщо ви помітили в себе або рідних такі ознаки, не легковажте і не списуйте все на звичайну застуду, а негайно зверніться до лікаря. Що раніше встановлений діагноз, то вищі шанси на одужання.  

 ЯК І КОЛИ ВАКЦИНУВАТИСЯ ВІД ДИФТЕРІЇ?

    Хворіють на дифтерію не щеплені або не ревакциновані люди. Єдиний спосіб захиститися від дифтерії і запобігти розвитку небезпечних ускладнень – вакцинація  дітей, згідно з календарем профілактичних щеплень, і ревакцинація дорослих (кожні 10 років). 

   Дітям роблять щеплення вакциною АКДП у 2, 4 та 6 місяців. У 18 місяців проводиться ревакцинація, згодом ревакцинацію проводять у 6 років вакциною АДП, наступну у 16 років — АДП-М. 

   Дорослі ж повинні ревакцинуватися (вакцинуватися повторно) кожні 10 років. Тобто якщо востаннє ви робили щеплення у 16, то першу ревакцинацію слід зробити в 26 років, другу - у 36 і так далі. 

   Вакцинація вже за декілька років не гарантує захисту від інфікування та захворювання, але захворювання у правильно щеплених буде перебігати набагато легше, ніж у тих, хто не має щеплень. Тому так важливо вчасно проводити як вакцинацію, так і ревакцинацію. 

   Якщо доросла людина або дитина старша 7 років раніше не вакцинувалися від дифтерії і правця, необхідно отримати як мінімум три дози вакцини АДП-М – спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя. 

ЯКІ Є ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО ВАКЦИНАЦІЇ ВІД ДИФТЕРІЇ

Скажіть лікарю, якщо:

- у вас є алергія на ліки або їжу

- у вас була реакція на попереднє щеплення 

- зараз приймаєте ліки або маєте серйозні захворювання серця, легенів, нирок тощо

- проходили курс хіміотерапії, гормональної терапії, отримували стероїди або ліки, що пригнічують імунітет.

   Перелік протипоказань щодо вакцинації невеликий.  За світовими стандартами він не включає легкі застуди з температурою до 38,5°С.          Вакцинацію не роблять, якщо є високий ризик серйозної реакції, та при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується:

- гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С.

- серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо).

- захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі).

       Вагітні і жінки, які годують грудьми, можуть вакцинуватись від дифтерії і правця. Вагітні жінки для кращого захисту себе і малюка можуть отримати щеплення вакциною АКДП, а якщо вакцинуються за Календарем - вакциною АДП-М. Запитайте у свого лікаря.

        В Старосамбірському районі достатньо вакцини для проведення щеплень усіх верств населення, як дорослого так і дитячого.

            НЕ будьте байдужими до свого здоров’я-зверніться до свого лікаря та вакцинуйтесь!!!